Žena se duchovně vyvíjí, ale muž nechce. Co s tím?

Žena je oceán – změna . Muž je skála – stálost.

Jak spolu žít, když žena má přirozenou chuť se měnit stále a muž má přirozenou chuť se neměnit vůbec?

Typická situace:

Žena se vydala na cestu osobního rozvoje. Zpracovává si dětství, vztahy, ženství, otevírá se, cítí novým způsobem, spojuje se s Bohem, cítí božství v sobě.
Od chlapa chce, aby se stal otevřeným, vnímavým. Aby se stal mužem, který ji ustojí v celé její síle, který ji pohltí a ona se mu bude moct naplno odevzdat. Přeje si aby muž byl tím pravým Mužem a žena mohla být nespoutanou Ženou.
Žena si přeje vztah plný vášně, polarity, lásky. Najednou touží po větší hloubce a duchovním propojení ve vztahu.

Muž nemá páru, o čem žena mele a jediné, co si přeje, aby mu dala pokoj a vše bylo jako při starém.

Poznáváte se v tomto textu? Tak pro vás je tento článek, který jsem tvořila společně s mým mužem, takže v něm najdete i mužský pohled na věc! 😀

Sama jsem si tímto procesem prošla, takže vím, jaké to je.

Jak přimět muže nastoupit na duchovní cestu?

Důležité je uvědomit si, že to je naše potřeba ženy, aby se muž vydal na svou duchovní cestu a měnil se. Oni to nepotřebují a nechtějí (alespoň ze začátku).

Bohužel, když už tuto potřebu v sobě my ženy pocítíme, jde se jí jen obtížně zbavit nebo si jí nevšímat. Žena je vnitřně přesvědčená, že bez změny ve vztahu a v muži nemůže dále žít – má chuť radši zemřít nebo odejít.

Podmínky výběru duchovní cesty pro muže:

 • musí být dostatečně atraktivní a přitažlivá cesta,
 • musí mít pocit, že si na to přišel sám,
 • musí se smířit s tím, že je to nutnénevyhnutelné,
 • musí cítit, že je to ten správný ideální časzpůsob pro něj,
 • musí cítit naléhavost, brát to vážně a být přesvědčený, že je to nutné.
 • musí být motivovaný a vědět, co se pro něj změní, co z toho získá a k čemu je to dobré.

Také je dobré si uvědomit, že muži mohou mít úplně jinou duchovní cestu než ženy. Nemusí jezdit na žádné skupiny či kruhy, meditovat, cvičit jógu nebo jezdit do tmy. Třeba jim stačí jen chodit do práce nebo udržovat zahradu a taky mohou dosáhnout totálního stavu smíření, jednoty, klidu nebo blaženosti.

Důvodem, proč muži nastupují na duchovní cestu jsou většinou jiné, než mají ženy. Většina mužů vám neřekne, že se vydá hledat štěstí, naplnění, Boha, osvícení nebo jednotu. Důvody mužů jsou většinou velmi hmotné a praktické. Třeba:

 • klid,
 • kariérní postup,
 • peníze,
 • psychické nebo tělesné zdraví, apod.

Způsoby cesty

1. cesta jednotlivce

– na cestu se vydává pouze jeden z páru – většinou je první žena. Muž se duchovně nemění (což je pouze obrazně řečeno. Muž se mění, ovlivňuje ho to, ale možná jiným způsobem nebo pomaleji, než by si žena představovala).
Žena poté čeká, zda se vůbec muž přidá. Pokud ne, tak po nějaké době chce většinou odejít z partnerství nebo rezignuje na snahy a vzdá se naděje. Což je škoda.

Naprosto zásadní přísadou dobrého vztahu s mužem je trpělivost. Muži si jednou dojdou tam, kam mají. Jenom to nebude přesně tak, jak by si každá žena přála.

(Pokračování cesty jednotlivce může být takové, že se po čase přidá muž a vydá se na svou cestu osobního rozvoje. Viz Cesty obou jednotlivců)

2. cesty obou jednotlivců

Oba z páru si vyberou vlastní cestu osobního rozvoje, která jim vyhovuje. Jdou odděleně, každý zvlášť.

Například žena jezdí na ženské kruhy a muž chodí do práce, ke koučovi, medituje, vytvoří si vlastní mužský kruh z přátel, najde vlastní způsob apod.

Oba čekají, kdy se jejich cesty protnou a potkají se znovu na stejné úrovni a vlně.

3. společná cesta páru

Nejúčinnější cesta duchovního rozvoje pro lidi v páru je společná cesta.
Musí to být cesta vhodná pro muže i ženy. Každý v ní musí najít to, co potřebuje a chce prožívat na těle, duši i v mysli.
Je nutné, aby to byla cesta levná, dostupná, rychlá, přizpůsobivá potřebám i rychlosti a pro všechny páry.
Musí být atraktivní, přirozená, lákavá, zajímavá, dostupná, rozvojová, nová a transformační pro oba.

Co potřebujete a jaké jsou předpoklady?
Je nutná otevřenost, chuť učit se novým věcem, trpělivost, komunikace, láska, laskavost, tolerance, učení se obou v páru. Je ale časté, že jeden je iniciátor a druhý je „přinucený“ – to je v pořádku, nějak se začít musí!

Je třeba, aby oba z páru vykročili vstříc, vykročili z komfortní zóny a zkusili něco nového, aby se znovu setkali a naladili na stejnou vlnu.

Jaká je společná rozvojová cesta pro pár? Cest může být několik, ale všechny tyto aspekty splňuje VĚDOMÁ SEXUALITA, tuto cestu vřele doporučuji.

Lze se během ní zaměřit pouze na tělo. Ale také je možné (postupem času) rozvíjet stavy mysli i duše.
Tato metoda nabízí prožitky splynutí těl, splynutí v lidské rovině, intuitivně i rozumové konání, spojování se na úrovni těl,  tvoření a rozvíjení se. Lze během ní prožít stavy blaženosti, transformace, stav jednoty, splynutí s vesmírem,  lze cítit nadpřirozené vnímání, spojovat se s Bohem. Má nekonečné možnosti. Vše záleží na aktuálních potřebách partnerů.

Rozdílnost potřeb ve vztahu

Všichni potřebujeme mít ukojené základní lidské potřeby, abychom se vůbec otevírali a zkoumali duchovní a spirituální cestu. Je potřeba mít ukojené i základní potřeby v samotném vztahu, aby oba partneři měli chuť zkoumat další možnosti.

Základní potřeby muže – jídlo, sex, uznání v rodině, čas pro sebe, na práci a přátele.

Základní potřeby ženy – komunikace, přijetí v emocích, láska, pozornost.

Pro mě bylo obrovské zjištění, že muž otevírá své srdce skrze sexualitu. Žena otevírá svou sexualitu skrze srdce. Je třeba, aby se to potkalo a někde se začalo – vědomé sexuální spojení je klíč!

Je naprosto nezbytné komunikovat a o potřebách mluvit. Často. To se sice mužům nemusí zamlouvat, ale účinky má tato metoda blahodárné. Prohloubí se vztah, dojde k porozumění a pochopení. Dojde ke sblížení. To jsou základní kameny, na kterých se dá vybudovat fantastický vztah a projít jakoukoli změnou a náročnou situací.

Jak tedy přinutit muže, aby se vydal na spirituální cestu?

Nejprve mu ukojit jeho základní potřeby (jídlo, sex, uznání v rodině, čas pro sebe, na práci a přátele) a teprve poté mluvit o pro něj méně podstatných věcech jako je duchovní růst. Jinak není vůbec ani schopný poslouchat a nevnímá.

Žena se musí smířit a pochopit, že sex je základní potřebou muže – muž bez sexu nemůže existovat. Spusta žen má naopak pocit, že by bez sexu klidně existovat mohly. Žena toto nastavení nikdy nemůže pochopit a procítit, maximálně to může poznat, respektovat a zařídit se podle toho.
(Je to jako kdybychom hladovému mluvili o osobním rozvoji – taky ho to vůbec nebude zajímat, ale bude řešit, jak se najíst.)

Kdy změna v muži nastane?

Nelze očekávat, že se každá novinka a změna bude dělat lehce. Partner možná nebude od prvního dne spolupracovat a už vůbec ne dělat přesně to, co jsme si vymyslely. V takových chvílích přichází na scénu tolerance. Je naprosto zásadní tolerovat partnerovi chyby, nesouhlas a vzdor.

Neříkám, že máte celý život čekat, tolerovat nevyhovující stav vztahu a doufat. Je potřeba ale dát muži dostatek času. Pokud spolu dva skutečně mají být, tak se vždy zase sejdou na stejné úrovni. Chce to jenom vytrvat ve své cestě.

Já už jsem zjistila, že můj muž potřebuje čas zhruba rok až rok a půl, než začne dělat to, co bych chtěla já. 😀 😀
A do té doby musím být trpělivá, občas to opakovat a čekat, než si k tomu přijde sám. A pak na mě začne chrlit, že to „něco“ objevil – řekl mu to třeba Kačer Donald, někdo z videa, pochopí to ze sci-fi filmu nebo ze situace v práci. Pro mě je pak důležitý výsledek – cesta je vždy naprosto jiná, než bych dokázala vymyslet já.

Praktický tip pro ženy od ženy:

 1. Zformulujte si do 5 vět, co chcete, aby se změnilo, co chcete, aby váš muž udělal, co z toho získá a k čemu to bude dobré pro všechny strany. Napište si to na papír!
 2. Překvapte a potěšte svého muže a věnujte se sexuálně pouze jemu.
  Pak ho nechte 10 minut mlčet a odpočívat.
  Nakonec řekněte svých 5 vět, které jste si předem připravily (klidně mu je můžete i přečíst) o tom, co vlastně po něm chcete a proč. Nic už zbytečně navíc neokecávejte. Pak už jen čekejte, až si k tomu najde muž čas, způsob a cestu, rozhodne se a vydá se na cestu. Věřte a buďte trpělivé.

Pokud vás téma zajímá, tak v online programu „Spokojený muž, zářivá žena“ najdete vysvětlení, co je to VĚDOMÁ SEXUALITA, jak s ní prakticky začít včetně návodu na muže a na ženy, na kultivování vášně v dlouhodobém vztahu, informace o rozdílnosti komunikací, mužských a ženských principech.

Praktická rada na závěr od muže

Recept je jednoduchý: komunikace, tolerance a trpělivost.

Milé ženy, pokud tedy chcete, aby se váš muž vyvíjel a rostl s vámi, nebo vás jenom podporoval ve vaší cestě, buďte trpělivé a vytrvalé. Stůjte si za tím, co děláte. Mluvte se svým mužem o tom, proč to děláte. Tolerujte a akceptuje jeho prvotní odpor a nechuť. Nenechte se zlomit a rozhodit tím, že to ze začátku skřípe. Pevné základy se nedají postavit přes noc.

Jednoho dne se k vám muž přidá. Postupně, pomalu. Až si to trochu „osahá“. Přeci nemůže dělat změny v životě bez rozvahy. Co kdyby to nebyla ta správná cesta? A taky musí počkat, jestli to vůbec vy myslíte vážně!

Chcete zkoumat, jak se otevřít další cestě, prohlubovat společná poznání, intimitu a žít vztah, ve kterém je muž spokojený a vy můžete zářit?
Společně s mým mužem Petrem jsme pro vás vytvořili online program „SPOKOJENÝ MUŽ, ZÁŘIVÁ ŽENA“, kde vás rádi provedeme k prohloubení vašeho vztahu ve všech oblastech.

Více informací o programu naleznete zde>> https://aikajindrova.cz/spokojeny-muz-zariva-zena/

S láskou 
Aika a Petr

Aika Jindrová
Jsem průvodkyně osobním a duchovním rozvojem. Pomocí konstelací a rituálů pomáhám ženám zlepšit osobní vztahy a jejich život, aby byly šťastné a naplněné v každé oblasti. Jsem autorkou eBooku SCHODY DO SEBE aneb CESTA DO NEBE . Můj osobní příběh si přečtěte zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.