Co říká na osobní rozvoj a mou transformaci manžel?

Následující řádky pro mě psal můj manžel jako novoroční překvapení. V článku se dozvíte, jak vnímá mé transformační období, co to přineslo jemu, co se u nás změnilo a jak to ovlivnilo dění celého našeho života. Přeji vám příjemné čtení. Já jsem lapala po dechu u každého odstavce, překvapením jsem ani nedutala a slzy vděčnosti mi tekly proudem.

Článek vznikl proto, abych věděla, jestli vlastně vůbec má smysl se měnit, jít cestou osobního rozvoje, jestli by nám nebylo bez toho lépe a zda to má nějaký přínos i pro mé nejbližší. Odpověď najdete v článku!

Manžel vypráví:

Je to už nějaký ten pátek, co moje žena začala se svou cestou k vědomému a naplněnému „Já“. Ačkoliv se to z dnešního úhlu pohledu může zdát jako pohádka, byla to pěkně hrbolatá cesta zejména pro mě jako muže, která ale nakonec vedla na krásnou hladkou silnici jako podél pobřeží moře.

Jasně, tu a tam je ještě nějaký ten výmol nebo bouračka. Stále ale jedeme a je to čím dál lepší!

Počátky

Na počátku jsme byli dva mladí a naivní lidé, kteří si mysleli, že udělají ohromné kariéry a vydělají majlant. Byli jsme přesvědčeni, že jenom to nás udělá šťastnými. Podléhali jsme všudypřítomnému nátlaku naší společnosti a dnešního světa.

Nemáš pořádný prachy? Jsi nouzák!
Neprolejváš si dva litry vodky hrdlem každý víkend? Páprdo!
Nemáš iPhone, tričko Tommy Hilfiger a každé ráno drahé kafe ze Starbucks? Nejsi cool!

Výsledek? Únava, ztráta zápalu a vášně, odcizení, samota, nemoci. Tak nějak jsme ale pořád mysleli, že to je normální. Takhle přeci žije každý. Jakmile se člověk nepodělá ihned po jídle, tak to nebylo pořádný žrádlo.

Přichází změna

Jednoho dne, kdy jsem já byl pohlcený tímto „hustým“ stylem života za mnou žena přišla, že se rozhodla radikálně překopat jídelníček a změnit životní styl. Asi se dá tušit, že moje reakce nebyla zrovna nadšená. Já a dieta?! A co mekáč – nezkrachuje? No dal jsem jí to pěkně sežrat. Ona ale moje posměšky přestála a začala sama.

Nevydržel jsem a po nějaké době jsem se přidal. Prý že nejde omezit maso, mléko, mouku, sladké a další pokušení. Jde! A výsledek? 13 kg dole za půl roku. Lepší dýchání, pocení. Žádné problémy se zažíváním, žádné bolesti hlavy.

Duchovno

Jídlo bylo pouze začátek. V chytrých knihách, které se nám začaly kupit doma se žena dočetla, že nezbytnou součástí cesty ke štěstí je péče o duši a psychiku. Že prý je hezké, když člověk dobře jí a stará se o tělo, ale pokud kašle na svou duši a psychiku, docílí pouze toho, že ten svůj nenaplněný život bude žít o trochu déle.

To bylo něco. Žena skákala po bytě jako nabitý králíček Duracell. Že jí ty knihy mluví z duše a že to je přesně to, co v ní někde v hloubi celou dobu klíčilo. Skrze jednu známou se dozvěděla o konstelacích. Toto téma ji úplně pohltilo. Já jako muž jsem měl neustálé přednášky o tom, co to je, co tam dělají a co to přináší. Přirozeně jsem si zachovával svůj mužský nadhled a moc jsem neposlouchal. Říkal jsem si, hlavně že jí to baví a já mám pohodu.

Pohoda nevydržela. Přicházející změny se týkaly i mě. Vztahy v naší rodině nyní musely být poopraveny. Témata ohledně mužské a ženské sexuality, rolích v rodině a domácnosti se postupně staly hlavními body programu konverzace u nás doma.

Já se pořád jenom ptal, v čem je u nás problém? Vždyť spolu normálně spíme. Sexualita tedy funguje. A moje role v rodině? Jsem chlap, vždyť jsem chlupatej a v mezi nohama mi něco visí!

Bylo mi vysvětleno, že tak jednoduché to není a po velice konstruktivní diskuzi jsem byl dotažen na párový víkendový seminář. Hlavní téma: Vědomé milování (nebo také tantrický sex, slow sex).

Cože? Milování bez vyvrcholení a ještě u toho mám meditovat. Já měl v té době problém být sám v bytě bez zapnuté televize a teď mám zůstat bezmyšlenkovitě ležet, dýchat a prociťovat?

Bylo to docela krutý, ale řeknu vám, zvládl jsem to a stojí to za to! Od té doby máme podstatně lepší a hezčí vztah se ženou a nacházíme porozumění tam, kde se jiní hádají a rozcházejí. Známe své role v rodině a domácnosti. Spolupracujeme, podporujeme se. A ten sex (teď myslím ten normální), boží!

Rodičovství

V době, kdy jsme čekali našeho syna, byla žena již dostatečně zběhlá v oblastech zdravého životního stylu, duchovního a osobního rozvoje i ženské spirituality. Takže se rozhodla, že i mateřství a rodičovství pojme vědomě.

Začala navštěvovat různé alternativní festivaly s tématem mateřství. Četla o homeopatii a očkování, alternativních metodách vyučování a vychovávání dětí. Rozhodla se nebýt závislá pouze na pohledech doktorů a veřejných institucích.

Já jsem se vždy snažil být hlasem rozumu a umírněnosti (alespoň si to o sobě myslím), ale je pravda, že doktory a veřejné instituce už od mala nesnáším. Mnohé jejich metody považuji za přežité a jejich chování je většinou mnohdy za mírou přijatelnosti. To ale ať si každý posoudí sám.

I když mi fanatický přístup mojí ženy občas přijde nepatřičný, musím uznat, že v posledních letech mi vždycky utnula tipec a co nového domů přinesla, jsem po nějaké době začal sám oceňovat. Proto jsem nyní u tématu rodičovství, jak se říká, stáhnul ocas a nechal ji, ať si to nastaví podle sebe. Koneckonců už vím, že s tím stejně nic nenadělám a bude se mi to líbit.

Nemá smysl zabíhat do detailů. Řeknu jen, že máme skvělou rodinku. Syn je zdravý, chytrý a energický. Žena si rodičovství a povinnosti matky užívá. A já jsem spokojený chlap a táta od rodiny. Já zajišťuji peníze, má žena teplo domova. Všichni jsme naplněni.

A že to nejsou jenom žvásty chlápka, který má doma vždycky navařeno a pozornost své ženy, dokazují i slova našich rodičů. Ti nám ze svého celého srdce dali poklonu, jak společně fungujeme a vychováváme našeho syna, protože všichni záříme a prcek je šťastné a veselé dítě. Takové uznání zahřeje u srdce i takového cynika, jako jsem já.

Odkaz v podnikání

V rámci našeho osobního rozvoje jsme si uvědomili, že aby byl člověk skutečně naplněný a spokojený, není to jenom o tom brát a dostávat, ale také dávat. Moje žena je pro mě v tomto ohledu inspirací. Rozhodla se jít do nejistoty podnikání a začít předávat svoje znalosti, zkušenosti a podporu jiným ženám.

Zní to sice úžasně, ale realita je jiná, často tvrdá. Rozhodně to není jednoduchá věc. Vím to, protože jsem v minulosti taky podnikal a pak jsem raději utekl do zaměstnání. Neberte to špatně. Zaměstnání je fajn. Umožňuje nám žít v dostatku a já tam jsem nyní spokojený. Podnikání je ale podstatně náročnější věc zejména na psychiku.

Uvědomuji si, že to je součástí cesty, kterou moje žena před pár lety nastoupila. Je to cesta plná učení se, práce na sobě samém. Cesta rizika, změny, nejistoty. Tato cesta ale vede k naplněnému životu, kdy je člověk zodpovědný sám za sebe a tvoří si svůj osud. Nenechává věci na systému, nesvádí vinu na jiné.

Jsem nesmírně šťastný a vděčný své ženě, že měla tu odvahu a odhodlání se na tuto cestu vydat. Jenom díky ní jsem dnes tam, kde jsem. Letos oslavíme společných 7 let a naše pohádka pokračuje… <3

Petr

Aika:

Poprvé v životě jsem si mohla přečíst plný pohled, jak vnímá můj život a transformaci můj manžel. Je to jiný pocit, než když v každodenním životě vnímám, jak spolu tvoříme svou realitu. Když jsem si článek přečetla, brečela jsem asi 20 minut dojetím a zbytek dne jsem se vznášela na překrásné vlně vděčnosti.

Přála bych si dodat odvahu každé ženě, aby se mohla vydat vstříc své duši, žít v nejhlubším souladu s tím, co opravdu cítí a oddat se důvěře, že může žít naplněně, šťastně a blaženě každý okamžik svého života.

Přála bych si, aby období změny bylo laskavé, rychlé a nejbližší osoby, aby brzy došly k pochopení, vstřícnosti a mohli jste nadále fungovat na stejné vlně.

I u nás bylo období, kdy to bylo velmi náročné, jak zkorigovat mou dynamickou změnu s manželovým odporem ke změnám. Ale věřím, že čas je nejlepší lék. Proto prosím, pokud procházíte transformační změnou, buďte trpělivé, vydržte několik měsíců nového (a možná pro někoho náročného) období, neodcházejte od svých nejbližších, vyčkávejte a dodávejte sílu sobě i svému okolí. Můžete to vnímat tak, že jste průkopníci ve vaší rodině a jdete příkladem, než se k vám ostatní přidají. Stojí to za to!

Přeji vám krásnou vědomou jízdu životem!

Pokud potřebujete podporu, průvodkyni nebo jen někoho na sdílení, tak mi napište zprávu na email – alena@aikajindrova.cz.
Těším se na vaše příběhy o tom, jak procházíte vaší transformací a jak to vnímá váš muž.

A v případě, že máte chuť jít po cestě osobního rozvoje se mnou, tak teď máte jedinečnou šanci vstoupit třeba do CYKLU ŽENY, který začíná 26. 1. 2019.

Aika Jindrová
Jsem průvodkyně osobním a duchovním rozvojem. Pomocí konstelací a rituálů pomáhám ženám zlepšit osobní vztahy a jejich život, aby byly šťastné a naplněné v každé oblasti. Jsem autorkou eBooku SCHODY DO SEBE aneb CESTA DO NEBE . Můj osobní příběh si přečtěte zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.