ANO, I TY MŮŽEŠ DĚLAT CHYBY! Buď k sobě laskavá a dovol si je.

Je tu pořád jedna a ta samá situace, která se opakuje dokola!!! Nemůžu utéct.
Já to zažila.

Měla jsem to takhle v zaměstnání. Situace se mi opakovala 4 roky a nemohla jsem se z ní vymanit. I když jsem dala výpověď, čekala na mě v novém zaměstnání sice nová nadřízená, ale měla stejné vlastnosti jako ta předchozí a občas dokonce i stejné vlasy a téměř stejné jméno 😀

To už jsem se vážně musela začít smát (i když se mi chtělo brečet).

Co se mi dělo?

Dělala jsem svou práci vždy velmi poctivě a snažila jsem se. Nikdy jsem nebyla člověk, který by něco podcenil nebo neodvedl na 100 %. Tak moc jsem se ale soustředila na to, abych neudělala chybu, že nebylo možné ji neudělat.

Když jsem odvedla jakoukoliv práci, přišla kolegyně nebo nadřízená, která se šťourala v té práci tak dlouho, dokud nenašla alespoň jednu chybičku. Bylo jedno, kolik toho udělám dobře. Vždy mi záleželo jen na to, co jsem udělala nesprávně a týrala jsem se za to – na to jediné jsem upínala svou pozornost.
Stačila třeba chybějící čárka nebo dvě mezery mezi slovy v článku, který měl několik stránek textu a byl oheň na střeše. A já, místo toho, abych si za svou prací stála, stáhla jsem se do sebe a zpytovala svědomí, jaký jsem to vlastně špatný zaměstnanec.

Trvalo mi dlouho, než jsem to pochopila.

Mojí lekcí bylo: ANO, I TY MŮŽEŠ DĚLAT CHYBY! Buď k sobě laskavá a dovol si je.

Možná i Vy trpíte velkou mírou strachu, abyste byla ve všem perfektní a nikdy neudělala chybu. Nemohu Vám bohužel pomoci v tom, jak navždy přestat dělat chyby – o to jsem dlouhou dobu stála já a hledala ten správný návod. Ale mohu Vám předat obecný a přesto konkrétní návod k upuštění kontroly, který mě vyléčil.

Nazvala jsem ho:

8 kroků v tomu, jak pustit kontrolu a dovolit si nebýt ve všem perfektní:

 1. Uvědomte si a pojmenujte své pocity
  Například: „Mám strach, že nebudu dokonalá.“ „Mám strach, že to nezvládnu.“ „Já si nemohu dovolit zklamat nebo dělat chyby.“
 2. Najděte, kde své pocity uvnitř sebe cítíte
  Mohou se nacházet kdekoliv – v bříšku, v hlavě, v ruce, v prstu na noze,…
 3. Dovolte si tyto pocity cítit a neposuzovat je. Jen je přijměte.
  Můžete si říct: „Ano, mám strach, že … “ (př. udělám chybu – doplňte svou vlastní větu)
 4. Pocity pozorujte nebo dokonce prozkoumejte.
  Jděte se podívat do toho místa, kde jsou pocity uložené v těle. Jak vypadají, jakou mají barvu, co potřebují, proč jsou tady – mají Vás chránit? Před čím?
 5. Buďte k sobě laskavé a uvědomte si, že je to pro Vás těžká situace. Možná se Vám vybaví, odkud pramení. Může být i z Vašeho dětství nebo Vám něco připomíná. Buďte s těmito pocity tak dlouho, jak jen potřebujete. Nikam neutíkejte a dýchejte.
 6. Když jste s těmi pocity, možná jste si všimli, že se nějak proměnily.
  Pocity odešly. Je Vám lehce? Je Vám smutno nebo prázdno? Chce se Vám spát, chcete obejmou sami sebe, chcete plakat dojetím? Dovolte si vše. Možná Vám stačí se jen na tu proměnu dívat a být vděční.
  Prázdné místo můžete nyní zaplnit nějakou krásnou věcí. Například si představte, jak vkládáte do místa oblíbenou květinu (růži, kopretiny) nebo jak do toho místa vstupuje barevný proud.
 7. Dovolte si zůstat s tím pocitem, že jste teď v naprostém bezpečí a zažíváte klid. Chvíli v něm zůstaňte.
 8. Obejměte se a pokloňte se sami sobě.
  Můžete udělat vnitřní představou nebo doopravdy například do zrcadla a mějte se rádi za to, že na sobě pracujete. Nezapomeňte celou dobu zhluboka dýchat.

Tento návod si můžete vytisknout a situaci prožít, až budete mít k tomu vhodný, klidný a bezpečný prostor.

Například doma. Nebo můžete i v práci na toaletě, pokud máte pocit, že už nemůžete čekat a chcete se osvobodit od kontroly hned. (Já jsem byla na tom záchodě).

Musím se přiznat, že to pro mě bylo tak účinné, že jsem techniku použila jen jednou a už se mi situace nikdy nevrátila a neopakovala. Cítím velkou úlevu. Byl pro mě těžký krok přijmout, že nemohu být dokonalá a nikdy nedělat chyby – ale takhle je to lepší.

A když jsem se za chyby přestala trestat já sama, už to nedělá ani nikdo z mého okolí 🙂

Aika Jindrová
Jsem průvodkyně osobním a duchovním rozvojem. Pomocí konstelací a rituálů pomáhám ženám zlepšit osobní vztahy a jejich život, aby byly šťastné a naplněné v každé oblasti. Jsem autorkou eBooku SCHODY DO SEBE aneb CESTA DO NEBE . Můj osobní příběh si přečtěte zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.