5 zabijáků šťastných vztahů. Dejte si pozor hlavně na jedničku

Mám v okolí nádherné mladé páry, o kterých jsem si vždycky myslela, že jsou pro sebe stvoření. Že jsou to ti praví pro sebe, že se milují. Navenek tomu vše nasvědčuje.

A pak přijde z nenadání šok – rozejdou se.

Většinou rozchod dokonce přijde ve chvíli, kdy jeden z páru žije v představě, že je opravdu vše v pořádku a rozchod je velkým překvapením. Rozchod po dlouhodobém vztahu je vždy velkou zátěží a změnou v životě.

Je mi to líto, a proto posílám virtuální objetí všem po rozchodu a píšu o 5 největších zabijácích šťastných vztahů, kvůli kterým se mladé páry nejčastěji rozchází. A také, co je s nimi možné dělat a jak jim předcházet.

1. Jeden z páru (nebo oba) se začnou nudit

Je to z důvodu, že ve vztahu není žádný progres. Je potřeba udržovat nějakou posloupnost, aby se lidé v páru nezačali nudit a vymýšlet si jiné zábavy.

Několikrát jsem od starší generace slyšela: „Do tří let svatba, do pěti let dítě!“ Smála jsem se tomu, ale teď si myslím, že je to pravda. Jakmile se vztah nevyvíjí, tak stagnuje nebo dokonce upadá. Sice neurčuji přesně termíny, ale je potřeba dodržet určitý vývoj vztahu.

Není to dogma. Samozřejmě, že mohou být tyto kroky ve vztahu proházené nebo jinak časově nastavené – ať si to každý upraví podle toho, jak potřebuje. Mějte však na paměti, že není třeba dlouho čekat, stejně už dávno víte, jestli je to „ten pravý“. Žena potřebuje cítit jistotu, že s ní muž počítá, protože jinak svou pozornost zaměří jinam – například na kariéru, a to nedělá ve vztahu dobrotu. Muž zase potřebuje cítit, že je pro ženu na prvním místě, jinak je z toho velmi frustrovaný a nešťastný a má pocit, že tam žena není pro něj.

Mně se osvědčilo 2 roky od začátku vztahu spolu začít žít, do 3 let zásnuby, do 4 let svatba a chvilku po ní se začít snažit o miminko (vždy záleží totiž na dítěti a přírodě, kdy přijde, může to taky trvat delší dobu).

Ještě jedna rada: Muž změnu nikdy sám od sebe neudělá. Nepožádá ženu o ruku, ani o to, aby začali pracovat na dítěti (nebo jen velmi výjimečně). Bojí se toho, že by mohl být odmítnutý. Je tedy vždy potřeba, aby se nejprve rozhodla žena, co vlastně chce a potom si o to jasně řekla. Muž potom ztrácí strach z toho, že bude odmítnutý. Když je přání vyřčeno, je třeba počkat, až si ho muž zpracuje a zrealizuje. A když ne, tak jealespoň možnost se rozhodnout, jestli stojí za to čekat nebo hledat jiné řešení.

2. Po velké změně mnoho nových požadavků

Pár spolu žije dlouhou dobu v nějaké symbióze, navyknou si na určitý zavedený a neměnný chod domácnosti a vztahu. Vše funguje, ale plánuje se velká změna – například dítě nebo svatba. Žena muži dopředu neříká, co ve skutečnosti bude potřebovat – nechce ho přece komandovat a cepovat.

Když nastane plánovaná změna, muž dále žije v domnění, že vše zůstane při starém. Říká si, že pokud to fungovalo doteď, tak to ženě asi vyhovuje! Jenže žena se celkově změní a vše chce najednou jinak. Požaduje spoustu nových věcí, které si naplánovala a dlouho se na ně připravovala.

Rada: Je potřeba připravovat si půdu již dopředu. Mluvte o tom, co potřebujete ihned, jak to zjistíte a formujte muže postupně.

Pokud víte, že vám vadí, že muž například:

chodí do hospody, tráví příliš času v práci, tráví příliš času s přáteli, jezdí na motorce, nechodí s vámi vůbec na procházky/výlety, nevydělává dostatek peněz a podobně, je potřeba to řešit ještě před životní změnou.

Neříkejte si, že to zatím řešit nebudete a změníte muže, až přijde změna a budete to potřebovat a vyžadovat. Řešte to ihned. Například s malým dítětem už pro vás totiž nepojede vlak přes to, že je pořád v hospodě nebo se skoro zabil na motorce. A bude kvůli tomu často oheň na střeše.

Muž potřebuje vědět, na čem vám záleží (je potřeba mu to říct nahlas, jasně, jednoduše a srozumitelně) a dostatečně dopředu, aby měl čas se se změnou vyrovnat a přizpůsobit se jí.

Takže choďte na procházky už teď, pokud chcete, aby s vámi pak jezdil s kočárkem – vážně! 😀

3. Nevzděláváme se o fungování ve vztahu

Když člověk nastoupí do nového zaměstnání, je přijat protože už něco umí. Pokud něco neumí, jde se to doučit na školení a průběžně se vzdělává celou dobu pracovního poměru.

Jak to funguje ve vztahu? Když člověk začne vztah, už něco umí. Pokud něco neumí, zkouší se to doučit podle toho, jak si myslí, že by se to mělo dělat. Pak už se ale průběžně nevzdělává, nehledá informace, nechodí si pro rady. Prostě žije tak, jak si myslí, že je to správné.

Pravdou je, že nemusíme vše zvládnout samy, ale můžeme si říct o pomoc

I já jsem žila celý život v pohádce, že se na vztahu moc nedá pracovat – prostě se žije. Jenže pokud neznáme rozdíly mezi myšlením mužů a žen nebo si myslíme, že partner je od toho, aby nám plnil naše nenaplněné potřeby, tak se vztah sype postupně jako domeček z karet.

Pak jsem ale zjistila, že je v pořádku říct si o pomoc. Je to lepší, než poslat celý vztah do kopru. Když se někdo rozhodne požádat o pomoc, sáhne většinou po antidepresivech nebo jde do partnerské poradny. Já volím pro sebe i své klienty cestu vztahových konstelací, které mi ukázaly, že lze změnit úhel pohledu, pochopit situaci a vyrovnat se s ní za velmi krátkou dobu. Nebo je možné najít cestu, která nám bude v dané životní situaci vyhovovat. Také se vzdělávám o rozdílech mezi muži a ženami a učím se, jak si říct o to, co potřebuji a musím říct, že to funguje :)))

4. Myslíme si, že jinde to bude lepší

Bohužel – nebude! Pokud problém nevyřešíme, ale jen od něj utečeme, tak nezmizí a objeví se znovu v dalším vztahu. Bude to vypadat úplně stejně, jen ho bude ukazovat jiná osoba.

To pak naštve opravdu hodně! Protože jste opustili dlouholetý vztah a ono je to tady znovu. Je pak jednoduché sklouznout k tvrzení „Všichni muži/ženy jsou stejní/stejné“. Nejsou, ale já jsem pořád stejný člověk, proto se mi situace bude opakovat, dokud ji nepochopím a nevyřeším.

Důležité je však si uvědomit, že to, co se děje, je vnímání pouze naší reality a na to je potřeba se soustředit. Každý má svou vlastní pravdu a svůj vlastní vnitřní systém a pouze s tím je možné pracovat, případně ho přenastavit. Nemá význam obviňovat z našeho neštěstí druhou stranu, ta nenese zodpovědnost za naše pocity.

Zjištění, že nemusíme být závislé na reakcích druhé strany, je velká úleva. Je to super, když se naučíte pracovat se svými emocemi. Můžete začít pracovat sama na sobě a vyřešit si situaci. To pak vede k tomu, že naleznete systém, jak dočerpat své vlastní štěstí bez očekávání od ostatních. Nebudete od druhých požadovat, aby dosytili vaše potřeby, protože to dokážete sama. Tak vznikne zralý a vědomý vztah, kdy spolu dva lidé žijí proto, že se milují a ne proto, aby si navzájem pomáhali od svých bolístek a doplňovali nenaplněné poháry štěstí.

Mou vlastní pravdou je, že pokud je ve vztahu láska, porozumění, a muž není závislý na nějaké látce nebo násilník, tak nemá smysl odcházet. S každým mužem je podle mě možné pracovat a není to ani zas tak těžké, pokud se naučíme základní ženské a mužské principy. Vztah je stejně z 50% o lásce a z 50 % o vědomé práci, empatii, trpělivosti a porozumění.

5. Myslíme si, že by nám partner měl něco dávat

Přejeme si nebo dokonce vyžadujeme, aby nám dával lásku, přítomnost, peníze, sex nebo něco jiného. Jenže on nemusí. A my se na něj nemáme právo zlobit. Pokud to požadujeme a záleží nám na tom, můžeme si o to říct, pokud se ale setkáme s negativní reakcí, nemůžeme se zlobit. Nemáme totiž právo po někom druhém něco požadovat. Nic nám nenáleží.

Nejlepším způsobem je najít cestu, jak si tuto potřebu doplnit samy. Když máme totiž svůj pohár doplněný, netlačíme na pilu a najednou se mohou ledy pohnout.

Dva příklady za všechny:

a) Chcete víc lásky ve vztahu?
To není lehký úkol pro muže. Více lásky – vlastně neví, co to vůbec znamená a jak to může předat. Snaží se vám jistě dávat nejvíc, co umí. => Jak to udělat správně? Začněte se učit sama o sebelásce, rozmazlujte se, milujte se, milujte své tělo, hýčkejte se. Vsadím se, že když rozkvetete jako růže, váš muž vás hned začne více dobývat a dávat vám víc lásky a pozornosti 🙂

b) Chcete, aby si s vámi partner více povídal, ale on nechce?
Fajn, najděte si kamarádky a nedělejte si kamarádku ze svého muže. Nechcete žít přece doma se svou kamarádkou, ale se svým partnerem.

 

Přeji vám krásné pozdní letní dny a zralá partnerství.

Vaše Aika

 

Aika Jindrová
Jsem průvodkyně osobním a duchovním rozvojem. Pomocí konstelací a rituálů pomáhám ženám zlepšit osobní vztahy a jejich život, aby byly šťastné a naplněné v každé oblasti. Jsem autorkou eBooku SCHODY DO SEBE aneb CESTA DO NEBE . Můj osobní příběh si přečtěte zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.