3 tipy, jak zklidnit svou mysl a dobít baterky za 10 minut

Sama vím, jak je těžké být úplně klidná a mít prázdnou hlavu neboli hlavu úplně bez myšlenek. Pro západního člověka dnešní doby je meditování jedna z nejtěžších činností. Jsme zvyklí neustále přemýšlet, vymýšlet, učit se nové věci, ale chybí nám čas na odpočinek. Bojíme se, abychom neztrácely čas lelkováním. Ale chybí nám takový ten odpočinek, při kterém dobijeme svou energii na maximum a zároveň si u toho krásně odpočineme.

Meditovat je sice skvělé, ale chce to velkou trpělivost a výdrž. Prostě se to člověk musí naučit a to chvilku trvá. Vím, že je to těžké, takže jsem pro vás sepsala pár triků, jak můžete samy sebe zmeditovat velmi rychle a bez velké námahy. Nezabere vám to víc než 10 minut a zaručuji vám, že budete klidnější, plnější energie a budete se cítit svěže. A třeba díky tomu, že si uvolníte místo v hlavě od přebytečných myšlenek, přijdou k vám nové nápady, na které dlouho čekáte 🙂 Tak do toho.

1. Soustřeďte se na svůj dech

Sedněte si na židli nebo na zem. Teď v létě ideálně ven na zahrádku, do trávy, ale i doma nebo v práci to postačí. Začněte se soustředit pouze a jenom na svůj dech. Vnímejte, jestli je teplý, chladivý, jak vám prostupuje nosem. Zkuste se co nejvíc uvolnit a uklidnit.

Pomocí dechu pozvěte do svého těla a dočerpejte, co potřebujete. V duchu si říkejte: „Dýchám klid/lásku/hojnost/zdraví – vydechuji potíže/zášť/nemoc“ (dosaďte si, co je vhodné pro vás). Vydržte, dokud vám to bude příjemné. Někomu stačí 3 minuty, někomu 10.

2. Pojmenovávejte, co vidíte a cítíte okolo sebe a v sobě

Jděte ven, můžete jít na procházku nebo se jen posadit třeba na lavičku před domem nebo na zahrádce. Dívejte se kolem sebe a v duchu si říkejte, co vidíte, slyšíte a cítíte.

Například: „Cítím vítr. Vidím, jak se chvěje listí. Lítá kolem muška.“

Zůstaňte úplně nehybní a nic nehodnoťte, prostě jen pozorujte svět, jak žije svým životem a vy jste jeho součástí. Vnímejte, kolik věcí je kolem vás a běžně si jich nevšímáte. Jak jsou i obyčejné věci fascinující, když jim věnujete svou pozornost a jak si dokážete užít pouhou přítomnost svého bytí.

Když vás přestane bavit pozorovat svět zvenku, můžete se také zaměřit na pozorování svých myšlenek. Prostě jen pozorujte a vnímejte, co se vám honí hlavou a u žádné myšlenky nezůstávejte. Třeba si samy vyberete, že některé myšlenky už v hlavě mít prostě nechcete, tak na ně můžete použít nějaké kouzlo – třeba kouzelný zmizík nebo je můžete zabalit do krabičky a hodit do řeky (fantazii se meze nekladou).

3. Třeste se

Toto je nejúčinnější a nejrychlejší metoda z uvedených. A nejlepší způsob, jak se odreagovat.

Najděte si místečko, kde se cítíte v bezpečí a volné. Tam, kde na vás nikdo nevidí. Může to být zase zahrádka nebo nějaký pokojíček. Stoupněte si, mírně rozkročte nohy a uvolněte ruce, nohy, tělo. Dýchejte. Nechte své tělo, aby se pomalu začalo třást. Začněte třepat rukama jako kdybyste chtěly něco setřást a tento pohyb nechte prostoupit do celého vašeho těla. Třeste nohama, rukama, hlavou. Při každém pohybu si představujte, jak z vašeho těla odchází všechny strachy, neduhy, nemoci a všechny věci, které vám již neslouží. Třeste se tak dlouho, jak budete potřebovat, abyste se úplně vyčistily. Pokud potřebujete ohraničit čas, nařiďte si budík za 8 minut a čas využijte naplno.

Až budete mít pocit, že vám to stačí, zůstaňte další 2 minuty nehybně koukat kolem sebe a užívat si své nové já. Seznamte se s tím, jak se cítíte, když jste naprosto čisté, zdravé a plné energie.

K těmto jednoduchým metodám se vracejte kdykoliv budete chtít dobít své baterky nebo se zbavit přebytečných myšlenek, které už nechcete.

Dejte mi vědět, jak se cítíte po meditečce, kterou zvládne i úplný začátečník 🙂

 

Posílám pozdrav s vůní léta i miminka

Aika

 

Aika Jindrová
Jsem průvodkyně osobním a duchovním rozvojem. Pomocí konstelací a rituálů pomáhám ženám zlepšit osobní vztahy a jejich život, aby byly šťastné a naplněné v každé oblasti. Jsem autorkou eBooku SCHODY DO SEBE aneb CESTA DO NEBE . Můj osobní příběh si přečtěte zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.