Rituál přivítání dítěte do života – Maruška

13. 9. 2020 je to přesně ukončených 6 měsíců od porodu Marušky (narodila se 13. 3. 2020) a my jsme jí přichystali Rituál přivítání a požehnání do života.

Kde: U potůčku nad naším domem, kam chodíme nejčastěji a nejraději na procházky a je to takové „naše místo“. Maruška se narodila doma, takže cítím, že to je i pro ni dost symbolické místo jen asi 10 minut chůze do lesa.

Kdy: 13. 9. 2020, 10-11 hodin (+ čas na přípravu a úklid, takže jsme tam strávili celé dopoledne)

Kdo: Já – máma, táta, brácha Péťa a Maruška

Přípravy:

Přípravy probíhaly již několik měsíců předem a čekali jsme na to, až se vše poskládá.

Od začátku jsem chtěla datum 13. 9., ale rituál měl být původně i s prarodiči a ti tento datum kvůli dovoleným nemohli. Navíc rituál byl bez oficiální ceremonialistky a já měla trochu strach, jak udržím posvátný prostor v našem rodinném kruhu, kdy já prostě nejsem „autoritou“. Bála jsem se, že Péťa strhne všechnu pozornost babiček a bude to jen taková „hra“ u potůčku.

Pak jsem ale zahlédla v kalendáři, že Maruška má 12. 9. svátek a vjela do mě taková husí kůže, že jsem věděla, že to jinak nejde a musím poslouchat znamení. Obřad tedy bude 13. 9. – když jsem to řekla manželovi, byl vlastně rád, protože měl podobné obavy z rodinné sešlosti jako já a navíc je v tomto ohledu dost stydlivý, takže čím méně lidí a méně oficiální rituál, tím lépe pro něj. Oslavu pro Marušku v rodinném kruhu už v méně formálním setkání si uděláme o týden později i s prarodiči.

Četla jsem knihu „Placentový rituál“, nakupovala symbolické dary, ozdoby, strom, karty, psali jsme přání do života – dopis, četli jsme o tom, jak zasadit strom a chystali detaily. Den dopředu jsem vyndala placentu z mrazáku, udělala placentový obtisk. A bylo toho ještě mnohem více, co jsem zařizovala a připravovala.

Co jsme potřebovali s sebou:

Mé poznámky pro průběh obřadu, dečku na sezení/ležení, látku na oltář, placentu, strom, obětiny pro placentu (peníze, polodrahokamy, sůl, byliny), substrát, kompost, velkou svíčku, čajové svíčky, karty, jídlo+pití na oslavu, květiny, rýč, kyblík na vodu, dopisy s přáním do života, další ozdoby na oltář, a jiné detaily.

Průběh obřadu:

  1. Cink – stoupli jsme si do kruhu kolem oltáře, proběhlo zahájení obřadu, otevření rituálního prostoru;
  2. Očista všech přítomných vodou se solí a bylinami, zapálenou šalvějí;
  3. Přivolání předků a pomocných sil pro rituál;
  4. Poděkovali jsme jednotlivě Marušce za příchod, těhotenství, porod a prvních 6 měsíců života. Řekli jsme si, co nás to naučilo, za co děkujeme, čím nás Marušky přítomnost obohatila, co nám to vzalo. Poděkovali jsme si navzájem s manželem a synovi Péťovi za to, jak se chová k Marušce on;
  5. Proběhlo uzavření porodu a prvních 6 měsíců
    – vykopali jsme díru, vložili placentu, věnovali obětiny a dary placentě a Matce Zemi (poděkovali jsme u toho placentě za výživu a jiné), zasadili strom, zalili, poděkovali, popřáli Marušce a stromečku, ať hezky rostou a jaké vlastnosti chceme, aby v nich rostli a nahoře kolem stromu udělali ozdobu z přírodnin (šišky, květiny, byliny);
  6. Pokřtili jsme Marušku posvěcenou vodou a dali jsme jí požehnání na další cestu (voda byla z potůčku se solí, bylinami a rozvibrovaná tibetskou mísou), použili jsme pírko, kterým jsme ji maličko pomazali hlavičku vodou – Maruška během toho spala v šátku;
  7. Požádali jsme o ochranu od předků a pomocných sil, duchů a bytostí na cestu života pro Marušku, udělala jsem kolem ní barevnou bublinu bezpečí a ochrany.
  8. Vyřkli jsme přání do života a sliby od rodičů + co můžeme Marušce ze sebe do života nabídnout (měli jsme sepsané i dopisy, ale dohodli jsme se, že je číst nechceme. Přečetli jsme si je až později navzájem doma a vložili do truhličky Marušky);
  9. Věnovali jsme dary – svíčku života, jantarové korálky, přívěsek a náušničky;
  10. Vybrali jsme šamanského průvodce a bohyni z karet jako životní průvodce;
  11. Následovalo spojení se za ruce do kruhu, semknutí rodiny, obejmutí (Maruška byla uprostřed spící v šátku);
  12. Přáli jsme si na společnou cestu života pro rodinu, jakou máme společnou vizi, co chceme nadále budovat;
  13. Když se Maruška probudila, tak jsme si zahráli na hudební nástroje a já intuitivně zpívala;
  14. Navzájem jsme si poděkovali za rituál a poděkovali pomocným silám;
  15. Připili jsme si všichni ze společného kalichu;
  16. Propustili jsme pomocné síly, uzavřeli rituální prostor, ukončili rituál;
  17. Následovala malá hostina s jídlem a odpočinkem;
  18. Uklidili jsme prostor a vše odnesli. Pak jsme si na místě ještě chvíli hráli a vstřebávali dojmy.

Byl to pro nás nádherný způsob, jak uctít, kolik krásy nám Maruška do života věnovala svým příchodem a zároveň se s vděčností rozloučit s obdobím těhotenství, porodu, šestinedělí a prvních 6 intenzivních měsíců, během kterých není příliš mnoho sil jen tak se zastavit a oslavit dary, které toto období v sobě přináší.

Toužíte uspořádat rituál pro vaši rodinu?

Jestli se vám líbí rituál, můžete si ho uspořádat sami – klidně využijte tento mnou uvedený způsob a přizpůsobte si ho vlastním potřebám.

Rituál je možné provést kdykoliv, ale ideálně cítím, že do věku cca tří let dítěte.

Ráda vám rituál pro vaši rodinu přichystám, pokud jím chcete provést. Více o mých službách a tom, jak si je objednat najdete na mých webových stránkách: http://aikajindrova.cz/sluzby

S láskou,
Aika Jindrová

Aika Jindrová
Jsem průvodkyně osobním a duchovním rozvojem. Pomocí konstelací a rituálů pomáhám ženám zlepšit osobní vztahy a jejich život, aby byly šťastné a naplněné v každé oblasti. Jsem autorkou eBooku SCHODY DO SEBE aneb CESTA DO NEBE . Můj osobní příběh si přečtěte zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.