Předporodní rituál

Chci s vámi sdílet svůj prožitek z předporodního rituálu nebo spíš rituálů, které jsem si chystala.

Příběh těhotenství a předporodního období

Vnímám termín porodu jako čas mezi 37+0 a 42+0 týdnem těhotenství. Proto pro mě znamenalo, že od 37+0 jsem již v termínu porodu a mohu kdykoliv s klidem porodit, miminko je vyvinuté. Tento termín mi tedy začal 11. února 2020.

Od té doby jsem chtěla mít již nachystané veškeré praktické věci a být psychicky připravená, abych nebránila porodu. A zároveň jsem se chtěla uklidnit do toho, že pokud nějaké věci ještě hotové nebudou, ničemu to nevadí.

12. února jsem se naposledy sešla s porodní asistentkou na kontrolu, na které bylo vše v pořádku a nadále už jsem chtěla v klidu sama vyčkávat. Nevyhledávala jsem odborníky a začala jsem se hodně stranit i ostatních lidí kromě výjimečných událostí, kdy jsem si mohla být jistá, že se budu cítit v bezpečném kruhu. Jako bych se pomalu začala uzavírat do sebe a chystat na porod.

Pocity v těhotenství a před porodem

Prvních 6 měsíců těhotenství jsem prožívala naprosto blažené stavy, stále jsem létala na růžovém obláčku. Třetí trimestr byl horší, měla jsem lehké zdravotní obtíže, prožívala období psychického poklesu a vnímám to jako nejnáročnější období v těhotenství – nazvala jsem to pro sebe „žumpa tohoto těhotenství„. Nejhorší stavy přišly proto, abych si urovnala poslední věci k porodu, dočistila, co mělo umřít a ujistila se ve svých představách i se svými nejbližšími (manželem, synem).  V jednom okamžiku okolo 38. TT se ale vše zlomilo a já cítila naprostou úlevu, najednou jsem se cítila psychicky vyrovnaná, spokojená, zdravá, připravená a nachystaná a s radostí očekávala miminko.

13. února (37+2) jsem začala mít pocit, že si začnu postupně dělat rituálky před porodem, chtěla jsem si užít poslední týdny s bříškem, dopřát si to, co mám ráda a dopřát i miminku pocit, že se na něj těším a je s láskou očekáváno.

Série předporodních rituálů

Tentokrát neproběhl jen jeden velký rituál jako v prvním těhotenství, ale následovala série různě malých a velkých rituálů před porodem.

Některé jsem si chystala sama pro sebe, jiných jsem se účastnila v kruhu žen. Spoustu částí bych oficiálně nenazvala dopředu rituálem, ale nakonec jsem je tak vnímala nebo je vyhledávala s tímto záměrem.

 • Namalovala jsem si mandalový obrázek a napsala si do těhotenského deníčku příběh posledních týdnů (14. 2.).

 • Sešly jsme se s mými nejbližšími kamarádkami, se kterými sdílíme cestu mateřstvím, na večeři v pronajatém centru pouze pro nás, sdílely jsme, jedly dobroty a nakonec jsem si nechala požehnat pro sebe a miminko (17. 2.).
 • Scházely jsme se pravidelně na sdílecí kruhy s dulou a dalšími těhotnými ženami

 • Nachystala jsem si oltář, tabulku afirmací a přání k porodu (již asi v půlce těhotenství a dle potřeby aktuálně upravovala).
 • Uspořádaly jsme setkání Intuitivní tanec pro těhotné včetně sdílení, kterého jsem se zúčastnila ve skupině dalších žen (2. 3.)
 • Sbalila jsem si tašku do porodnice i k domácímu porodu, dochystala vše potřebné pro porod z praktických záležitostí.
 • Připravila si spoustu voňavých hýčkacích procedur na šestinedělí (krémy, oleje, čaje, byliny, měšce, napářky,…).

Hlavní předporodní rituál

3. 3. 2020 40+0 jsem zase cítila ten svůj impuls, kdy mi v hlavě znělo: „Je čas na rituál!“ … V den vypočítaného termínu porodu dle menstruace jsem chtěla porodní proces podpořit, uvolnit se a dovolit všemu, abych mohla rodit.

 • Napsala jsem si těhotenský deníček.
 • Dopsala afirmace k porodu, které jsem cítila jako aktuální potřebné, upravila oltář.
 • Namalovala si intuitivní kresbu sebe při porodu.
 • Napsala si manuály pro sebe i muže k porodu.
 • Dočetla knížku 4. trimestr a dle ní si dopsala plány po porodu na šestinedělí.
 • Připravila nebo vymyslela dárky po porodu pro sebe, muže, syna i miminko.
 • Plstila panenku.
 • Udělala si hýčkací procedury (sprchu, samomasáž a další).
 • Rituál jsem zakončila dlouhou procházkou do přírody, děkovala přírodě, vesmíru, propouštěla rychlým krokem vše, co jsem nechtěla a prosila o podporu i sílu pro porod.

Díky rituálu jsem měla pocit, že jsem udělala vše, co jsem potřebovala. Zakončila etapu připravování se na porod a následně jen očekávala každým dnem příchod děťátka. Domlouvala jsem se s ním, čekala, snažila se zůstat klidná.

Porod se rozběhl 13. března 2020 ve 2:40 ráno. Tedy 41+3 (dle zdravotnického výpočtu jsem tedy „přenášela“ 10 dní).

Miminko přišlo na svět doma, při krásném porodu. Ale o tom zase někdy příště … 🙂

Fascinuje vás síla rituálů?

Fascinuje vás síla rituálů stejně jako mě? Tvořte rituály pro speciální příležitosti i pro sebe – můžete se samozřejmě z tohoto článku inspirovat a intuitivně si vlastní rituál vykonat pro sebe.

Nebo hledáte průvodkyni a nevíte jak začít?
Připravuji ebook Rituály mateřství, který bude obsahovat návody, pomocí kterých si pak budete moci tvořit rituály samy pro sebe z pohodlí domova.

Pokud vás zajímá více informací o připravovaném ebooku, najdete je na této stránce>>.

S pokorou k rituálům, mateřství, i nám, ženám,

Aika ♥

Aika Jindrová
Jsem průvodkyně osobním a duchovním rozvojem. Pomocí konstelací a rituálů pomáhám ženám zlepšit osobní vztahy a jejich život, aby byly šťastné a naplněné v každé oblasti. Jsem autorkou eBooku SCHODY DO SEBE aneb CESTA DO NEBE . Můj osobní příběh si přečtěte zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.