Imbolc – čas nových začátků

V tomto článku se dozvíte více informací o symbolice tohoto svátku, jaké symboly k němu patří a také, jaké rituály si můžete vykonat.

Symbolika svátku

 1. února se slaví svátek Imbolc (čti Imbolk). Křesťanská tradice později tento svátek přejala a pojmenovala Hromnice, ty se slaví 2. února. Hromnicím se také říká svátek světla (Na Hromnice o hodinu více).

Je to svátek navracejícího se světla a nových začátků. Přibývá světla a roste energie v nás. Je to příslib blížícího se jara.

Tento svátek je spojen s archetypem Dívky, mladé Panny.
Je nespoutaná, svobodná, bez závazků, plná šťávy, toužící po zábavě, společnosti a objevování nových věcí. Je nezávislá, nemá žádné závazky (partnera, děti), takže si může plnit sny naplno.

My, které již závazky máme, se můžeme s touto esencí v sobě spojit a vzít si odvahu, radost a chuť objevovat od této dívky v nás. Sice musíme brát ohledy i na ostatní, ale pojďme nezapomínat ani na nás samotné a dovolit si tvořit a plnit i naše sny. Pojďme najít nové cesty, jak vytvořit prostor pro nás a plnění našich snů i v rodině.

Polož si otázky:
Po čem toužím?
Co si chci dovolit?
Co bych si dovolila, kdybych mohla cokoliv na světě?
Co mi v tom brání?
Koho a jak mohu požádat o pomoc, abych si to mohla splnit?
Kolik prostoru pro to potřebuji?
Jak si nastavím pravidla s ostatními v rodině, aby tam zbyl prostor i pro mě samotnou?

Jaké jsou symboly Imbolcu?

 • Bílá barva
 • Svíce a oheň
 • Mléko (touto dobou se rodí telata a jehňátka, takže v dávných dobách krávy zase začaly dávat mlíčko a lidé měli nový zdroj, jak přežít dlouhou zimu pomocí mléka a mléčných výrobků).
 • Ochranný uzel na dveře vázaný ze slámy nebo větviček

Kdo je patronkou tohoto období?

Patronkou tohoto období je Bohyně Brigit.

Je to bohyně inspirace, tvoření a učení. Je to patronka kovářů, léčitelka a zastánkyně všech opuštěných. Ukazuje se jako dívka oděná do bílých šatů, která vychází z ohně během noci Imbolc. Jejím elementem je oheň.

Brigit symbolizuje nové začátky, léčení, posvátnost, nevinnost, víru a naději.

Podle tradice navštěvovala Brigit domovy a žehnala lidem i domovu.

Jak můžeš Imbolc oslavit ty?
Proveď si rituály:

 • Fyzicky proveď očistu obydlí a rituálně ukliď. Ulož všechny vánoční ozdoby.
 • Vyřaď a pošli pryč z domu věci a oblečení, které ti již neslouží.
 • Zapal bílou svíčku a vykuřovadlo a projdi všechny místnosti. Představuj si, že do nich pouštíš světlo a necháváš odejít staré pryč. Vždy nakonec otevři okno a vyvětrej v každé místnosti (pokud je tam okno).
 • Zapal si oheň venku/nebo lucernu či svíčku před domem/na balkóně pro ochranu vašeho obydlí a jednu bílou svíčku nech hořet na oltáři.
 • Připrav si oltář na parapet/stoleček/poličku a dozdob ho symboly Imbolcu (bílá svíce, dutý kámen, jarní květina, bílý ubrus a jiné dle vaší intuice). Vytáhni si kartu jako vzkaz pro toto období a vystav si ji na oltář.
 • Prones nahlas mantru u oltáře: „Tímto zaháním zimu, chlad, tmu a přivolávám do našeho života zářící slunce a teplo.“
 • Znovu se můžeš podívat na cíle, které sis dala pro tento rok (nebo si je nově sepsat), spojit se s nimi a rozhodnout se, jaké další kroky budeš realizovat
 • Dopřej si očistnou a hýčkací koupel dle tvého gusta (otužovací venku nebo příjemnou hýčkací doma). Využij oleje, bylinný odvar, vůně, odvar z ovesných vloček nebo trochu mléka na zvláčnění tvé kůže. Nebo si dopřej ženskou bylinnou napářku.
 • Proveď obětování Bohům jako poděkování, vyjádření vděčnosti za to, že jsme přežili zimu, nejtransformativnější část roku. Věnuj třeba trochu jídla ptáčkům nebo odnes do krmítka zvířátkům dobroty.
 • Můžeš symbolicky navštívit posvátnou studánku, potůček nebo jiný zdroj vody, napít se z ní nebo smočit část tvého těla a požádat o požehnání tobě i tvé rodině.
 • Z procházky si dones březovou větvičku jako příslib blížícího se jara a ozdob si s ní oltář.

Chceš navrátit rituály do tvého života a dozvědět se vše, co potřebuješ do začátku?

Pořiď si můj ebook „Návrat k rituálům„. Je to praktická příručka pro ženy, jak ihned začít s rituály. Součástí je například výbavička pro rituály, struktura, jak můžeš začít tvořit rituály pro tebe a tvou rodinu a další tipy.

Stojí pouhých 250 Kč.

Více o něm se dozvíš zde a můžeš si ho rovnou objednat: https://aikajindrova.cz/ebook-navrat-k-ritualum/

S přáním krásných nových začátků,
Aika Jindrová – ženské kruhy, rituály, konstelace

Aika Jindrová
Jsem průvodkyně osobním a duchovním rozvojem. Pomocí konstelací a rituálů pomáhám ženám zlepšit osobní vztahy a jejich život, aby byly šťastné a naplněné v každé oblasti. Jsem autorkou eBooku SCHODY DO SEBE aneb CESTA DO NEBE . Můj osobní příběh si přečtěte zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.